Regeneratívna kultúra

Kým ako ľudstvo sme a aký vzťah chceme mať k okolitému svetu?
Akú budúcnosť chceme vytvoriť pre všetky formy života na tejto planéte?
Aký civilizačný príbeh by nám mohol pomôcť túto budúcnosť dosiahnuť?

Študijná skupina Regeneratívna kultúra sa venuje hlbšiemu spoločnému štúdiu knihy Daniela Wahla Dizajn regeneratívnych kultúr, ktorá živo, pútavo, ale hlavne, názorne ukazuje, že riešenia mnohých vážnych výziev, ktorým ako ľudstvo čelíme, už existujú – boli už vynájdené a vyskúšané, vďaka čomu sa môžeme do budúcnosti miesto strachu a bezmocnosti pozerať s radosťou a nádejou. Danielova kniha má zároveň veľký potenciál integrovať a sústrediť kultúrnu a kreatívnu scénu v našom českom a slovenskom priestore, ktorá veľmi trpí roztrieštenosťou a zameraním sa skôr na kozmetické než systémové zmeny. Študijná skupina v tomto kontexte zároveň slúži ako inkubátor tvorby systémovo orientovaných prístupov schopných tento problém prekonať.

V niekoľkých paralelne bežiacich online skupinách si vo facilitovanom priestore hodnotovo rezonujúcich ľudí spoločne prejdeme touto knihou a prediskutujeme jej najpodnetnejšie témy.

Študijné skupiny budú tvorené 10 stretnutiami, začínajú 27., 28. a 29. mája, a budú prebiehať raz týždenne online prostredníctvom aplikácie ZOOM, v čase od 19.00 do 21.00 hod. Ak by sa našla dostatočne veľká skupina ľudí so záujmom stretávať sa v iný čas dňa, radi tejto potrebe v rámci možností vyjdeme v ústrety. V závere procesu nás bude čakať online stretnutie priamo s Danielom Wahlom a pre tých, ktorí budú chcieť ísť hlbšie, spoločná víkendovka zameraná na mind-heart-will-storming toho, ako takto uchopený regeneratívny impulz rozšíriť v našom kultúrnom priestore. 

CENA: 40 EUR

Po spoločných študijných stretnutiach bude nasledovať projektový ateliér zameraný na aktivizáciu tvorivého potenciálu pri praktickom uplatňovaní perspektív, konceptov a inovácií predstavených v knihe na rôzne výzvy v našom prostredí.

Budeme spolupracovať v tematicky rezonujúcich tímoch pri navrhovaní regeneratívnych projektov a dizajne vzdelávania rozvíjajúceho kompetencie potrebné na ich realizáciu. Tento proces bude slúžiť ako integračné cvičenie, v ktorom môžeme skúmať vzťahy medzi sebarozvojovými, svetonázorovými, sociálnymi, ekologickými, ekonomickými a umeleckými dimenziami regeneratívneho myslenia. Predovšetkým nám umožní pracovať na skúsenostiach zo spoločnej tvorivej práce pri navrhovaní, hodnotení a prezentovaní projektov prostredníctvom integratívneho systémového dizajnu, aby tento proces mohol slúžiť ako príprava na skutočnú realizačnú prax. Projektový ateliér bude mať dve časti:

Individuálny návrh (september 2024).

Každý účastník vytvorí návrh projektu, ktorý bude zahŕňať aspoň tri dimenzie regeneratívneho myslenia. Tvorivý proces bude možné konzultovať s facilitátormi projektového ateliéru.

Tímová práca (október/november 2024)

S podporou facilitátorov sa účastníci zorganizujú do tematicky rezonujúcich tímov, kde sa zamerajú integráciu najpresvedčivejších aspektov svojich čiastkových návrhov do jedného modelového projektu. Pre výsledný projekt si účastníci navrhnú vlastný vzdelávací proces, ktorý im pomôže rozvinúť kompetencie potrebné na jeho úspešnú realizáciu.

Detaily tejto dizajnovej fázy (štruktúra a cena) nášho spoločného tvorivého procesu upresníme v júni, v závislosti od dynamiky študijných skupín.