Horizont 1 (H1)

predstavuje svet v kríze a je tvorený dnes dominantnými systémami, ktoré sa vyznačujú rastúcim úpadkom, fragmentovanosťou a stále častejšími otrasmi. Zároveň slúži ako základňa, ktorej ďalším rozvojom je možné spustiť hlbšiu transformáciu.

Horizont 2 (H2)

je svetom v prechode a jeho podstatou je slúžiť ako most medzi H1 minulosťou a H3 budúcnosťou. Ide o podnikavý a kultúrne tvorivý priestor plný možností, ktorý prostredníctvom existujúcich inovácií začína v rôznej miere narúšať a premieňať súčasný systém.

Horizont 3 (H3)

predstavuje zdravý svet po hlbinnej premene, ktorá je pred nami. Hoci ho zatiaľ nedokážeme definovať vo všetkých detailoch, intuitívne je možné vnímať, aký typ posunu je pred nami i to, ktoré z dnešných inovácií môžu predstavovať zárodky tejto budúcnosti.

Každá štruktúra a inštitúcia nášho sveta, každá oblasť poznania, potrebujú redesign a transformáciu. Tá najdôležitejšia transformácia je ale spojená so zmenou nášho pohľadu na svet, nášho spôsobu myslenia a nášho systému hodnôt. Potrebujeme nový kolektívny naratív, spoločný civilizačný príbeh, který by nás inšpiroval k spolupráci pri tvorbe regeneratívnej ľudskej civilizácie. Potrebujeme nový príbeh, ktorý by v nás prebúdzal vieru v to, že pozitívna zmena je plne v našich možnostiach. Pretože my všetci sme tvorcovia a prostrednictvím našich vzťahov, nápadov a vízií budúcnosti môžeme spoluvytvárať svet, v ktorom stojí za to žiť.

Dnešný systém sme vytvorili my sami, a preto ho aj môžeme pretvoriť tak, aby slúžil ľuďom i planéte.

Ako druh na tejto planéte v rámci nášho kolektívneho dozrievania v mnohých ohľadoch smerujeme k vyvrcholeniu celého doterajšieho vývoja a pred nami je kľúčový okamih voľby medzi kolapsom a hĺbkovou transformáciou, který od nás vyžaduje aktiváciu všetkých našich tvorivých síl. V odozve na tento mimoriadny čas premeny na celom svete vznikajú tisíce organizácií, komunít, aktivistických sietí, vzdelávacích inkubátorov a zoskupení sociálnych inovátorov usilujúcich spravodlivejšiu a zmysluplnejšiu budúcnosť, v ktorej ľudstvo bude svojimi darmi pôsobiť ako sila regenerácie a rozkvetu, nie ako sila deštrukcie a úpadku.

My všetci sme tvorcovia a prostredníctvom našich vzťahov, nápadov a vízií budúcnosti môžeme spoluvytvárať svet, v ktorom stojí za to žiť.

3Horizonty sú priestorom hľadania ciest k tejto premene.

Vytvárame prototypy regeneratívnych prístupov umožňujúce funkčné prepojenia medzi tými časťami aktuálneho systému, ktoré majú autentický záujem sa vyvíjať a tvorivou sférou kultúrnych, sociálnych a technologických inovácií, ktoré dláždia cestu k regeneratívnej budúcnosti. V rámci oblastí svetonáhľad, spoločnosť, sebarozvoj a ekosystém hľadáme partnerov pre dizajn a realizáciu transformatívnych vzdelávacích kurzov, workshopov a programov podporujúcich rozvoj kompetencií potrebných pre tvorbu vízie zdravej budúcnosti a jej postupnej premeny na skutočnosť.

Znovu objaviť zdieľané základy ľudského spoločenstva a vykročiť k regeneratívnej budúcnosti je možné len prepojením všetkých 3 horizontov. 

Potrebujeme transformatívne zmeny
vo vzdelávaní,
v tom, ako tvoríme a riadime firmy a organizácie,
v zušľachťovaní verejného priestoru umením,
v múdrej správe krajiny
i v tom, ako tvoríme lokálne socio-ekonomické systémy.

HĽADÁŠ VÍZIU

Ak si chceš vytvoriť víziu toho, ako môžeš svojimi darmi prispieť k regeneratívnej budúcnosti, zapoj sa do študijnej skupiny Regeneratívna kultúra.

NAŠE PROJEKTY

Ak hľadáš cesty ako na základné a stredné školy skúsenostným spôsobom priniesť témy dnešných civilizačných výziev, zapoj sa do nášho projektu Hra o svetový mier.

TVOJE NÁPADY

Ak máš nápady na rôzne regeneratívne projekty, uvažuješ systémovo a v synergiách a svoju tvorbu chceš prepojiť s našimi platformami a projektami, napíš nám. 

Náš tím

Barbora Pálešová

facilitátorka kultúry organizácií

Barbora vyštudovala Medzinárodné detské štúdiá na King’s College London, kde sa zameriavala na inkluzívne vzdelávanie a politiku zamestnávania mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením. Niekoľko rokov pôsobila v Nadácii Pontis na pozíciách rozvíjajúcich medzisektorovú spoluprácu. Je absolventkou prvého ročníka programu Nový príbeh a táto skúsenosť ju podnietila ísť na dvojročný sabbatical, v rámci ktorého skúmala hlbšie korene súčasných globálnych kríz a alternatívy k rozpadajúcemu sa spoločenskému príbehu dnešnej doby. Nové perspektívy sa rozhodla aplikovať na oblasť designu ľudských spoluprác podporujúcich úroveň individuálnych záujmov a súčasne rozvíjajúcich rešpekt pre skupinové globálne potreby. Výsledkom je slobodná tvorba jednotlivcov a zároveň rozvoj a koordinácia väčších celkov, ktorých sú súčasťou. Inšpirovaná tealovým vedením organizácií pripravuje na spustenie iniciatívu Regenea, ktorá sa zameriava na rozvoj prostredí, kde sa pracuje tvorivo, zarába zmysluplne a stretáva v autenticite. V súčasnosti pôsobí ako facilitátorka a konzultantka pre regeneráciu firiem a organizácií. Jej druhou veľkou vášňou je autentický pohyb, kontaktná improvizácia a Gurdjieffove tance.

Dárius Motošický

milovník života a terapeut

Dárius sa štúdiom komplementárnej a alternatívnej zdravotnej starostlivosti preniesol z pôvodne ekonomického do terapeutického oboru. Rozšírením obzorov o poznanie klasickej čínskej medicíny a reflexných terapií sa ukotvil v súkromnej praxi, kde popri práci s traumatizovanou ľudskosťou pomocou pohybových, psychoterapeutických, sebarozvojových a sebareflexných prístupov hľadá riešenia pre zacyklenosť v ľudských drámach. S dozrievaním vlastných detí a prehlbovaním vzájomného vzťahu s manželkou objavuje nevyhnutnosť pochopenia horizontálneho aj vertikálneho usporiadania sveta a zároveň nevyhnutnosť ľahkosti, hravosti a humoru v živote človeka. To ho motivovalo aj k priloženiu rúk k založeniu Slovenského konopného družstva a k iniciatíve priniesť Hru o svetový mier do nášho priestoru.

Jarka Antalová

poetka a maliarka

Jarka vyštudovala učiteľstvo Sj/Vv na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity. S túžbou vzdialiť sa balastu a ruchu konzumného sveta a žiť prostý, jednoduchý život sa pred dvadsiatimi rokmi presťahovala do malej horskej obce Brdárka, kde komunitne žije a tvorí s rodinou a priateľmi. Píše poéziu, ilustruje a maľuje. Slovo a obraz sú pre ňu živé duchovné entity s hlbokou transformačnou silou. Obrazné slovo v básnickom texte alebo obraz prenesený na plátno sú pre ňu prostriedkami spojenia s podstatou života. V tomto priestore, ako žena-umelkyňa, ako bytosť medzi nebom a zemou, existuje v spočinutí v sebe samej i hlbokom spojení so zdrojom všetkého. V kontexte regeneratívneho impulzu chce tvorbou krásy v ľudskom i prírodnom priestore prinášať posolstvo o tom, že sme ako tvorcovia-umelci zodpovední voči našej Zemi i voči všetkému živému. Tvorba krásnych umeleckých diel pre ňu znamená vnášať do sveta krásne stopy, ktoré liečia.

Lukáš Karas

psychoterapeut a mýtofil

Lukáš sa dlhodobo zaujíma o mytológiu, hlbinnú psychológiu, umenie a rozprávky. Pred 14 rokmi začínal ako dobrovoľník v centre pre drogovo závislých, kde absolvoval výcvik v logoterapii. Výrazne ho formovala psychológia C. G. Junga a zaujíma sa aj o transpersonálnu psychológiu a štúdium mimoriadnych stavov vedomia, predovšetkým snov. Poznatky z týchto rozmanitých oblastí využíva aj vo svojich prednáškach zameraných na tvorbu mapy vnútornej reality. Vedie päťmesačný kurz hlbinnej psychológie Zrkadlá duše a organizuje prednáškový projekt Anima Mundi o integrálnej vede a zmene paradigmy. Vo svojej terapeutickej praxi spája poznatky z viacerých oblastí súčasnej psychológie, jeho doménou však zostáva hlbinná psychológia. Prostredníctvom nej potom pomáha klientovi nájsť individuálne tendencie a rozpoznať momentálny rozvojový potenciál. Prostredníctvom práce so snami, ktorú dopĺňa technikami Gestalt terapie, vedie klienta k stretnutiu s jeho vlastnou podstatou.

Michal Butek

učiteľ a včelár

Michal vyštudoval informatiku a ekonómiu na VUT v Brne. Ekonomická kríza v 2008 ho priviedla k hlbšej snahe o porozumenie socio-ekonomických procesov a vzťahov ktoré formujú našu každodennú realitu. So zanietením mladého idealistu sa ponoril do sveta lokálnych menových systémov. Spolupracoval pri snahách o zavedenie lokálnej meny Živec, v Žiline rozvíjal komunitný model časovej banky. So vznikom konceptu kryptomien sa začal zaujímať o samotnú podstatu peňazí. Na Žilinskej univerzite absolvoval doktorandské štúdium na tému „Možnosti implementácie alternatívnych menových a barterových systémov v slovenských podnikoch“. Absolvoval stáž v talianskom systéme lokálnej meny SAMEX. V súčasnosti pracuje ako učiteľ v lesnej škôlke a vo voľnom čase sa stará o mestskú včelnicu.  

Vlado Lobotka

filozof a kultúrny aktivista

Vlado vyštudoval históriu na Komenského univerzite v Bratislave a filozofiu so zameraním na kozmológiu a vedomie na California Institute of Integral Studies v San Franciscu. Zaujíma sa o integrálnu filozofiu, transpersonálnu a hlbinnú psychológiu, paradigmatické posuny a teórie dejín zamerané na dynamiku vzniku a zániku civilizácií. Napísal knihu Cesta k zjednotenému kozmu a založil Inštitút Gaia, v rámci ktorého koordinuje 1-ročný vzdelávací program Nový príbeh a organizuje diskusné stretnutia Medzi svetmi. Vo voľnom čase sa venuje prekladaniu kníh (Vášeň západnej mysle, Kvantové otázky, Klíma: Nový príbeh, Dizajn regeneratívnych kultúr, Skutočný Anthony Fauci) a dizajnu a realizácii regeneratívnych projektov. V súčasnosti si v Nitre a vo Viedni robí doktorát a vyučuje kurzy venované kultúrnym dejinám a evolúcii vedomia. Miluje momenty v tvorbe kedy sa jeho nohy prestanú dotýkať dna a pred ním sa rozprestrie Hlbina.